Пігментація: причини та механізм появи

пігментація
5
Сер 21

Пігментація у нас асоціюється з веснянками, пігментними плямами і іншими проявами кольору на нашій шкірі (які часто сприймаються як недоліки), але по суті своїй це значно ширше поняття, яке позначає суто зміну кольору шкіри. Звичайна засмага (без веснянок і плям) теж є пігментацією.

Після статті про захист шкіри від сонця захотілось ширше розкрити тему пігментації, причин її появи, а також складного механізму, який стоїть за всім цим.

Пігментація шкіри спричинена меланоцитами – клітинами, які синтезують меланін і грають ключову роль у кольорі нашої шкіри, а ще волосся, очей.

Меланоцит, синтезуючи меланін, захищає нас від ультрафіолетових променів. Чим світліший колір шкіри, тим менше вона містить меланіну, і логічно, тим менше вона захищена від сонця.

Цікаво, що люди негроїдної раси народжуються зі світлою шкірою, меланін не передається з кров’ю матері. Темніти їхня шкіра починає через декілька хвилин-днів.

Що стимулює меланоцит виробляти меланін?

Сонячні промені, потрапляючи на нашу шкіру, стимулюють рецептори, які подають сигнал гіпоталамусу і гіпофізу. Вони в свою чергу запускають синтез меланостимулюючих гормонів, які і “кажуть” меланоциту виробляти пігмент і транспортувати його в поверхні шкіри.

Але сонце не є єдиним стимулом до вироблення пігменту. Всі ми пам’ятаємо, що шкіра – гормонозалежний орган, тому на наші меланоцити також стимулятивно впливають статеві гормони, гормони щитовидки і ще ряд інших. Це пояснює гормонзалежну пігментацію (після вагітності та у старшому віці після гормональних змін).

Видів пігментазії їснує безліч: хлоазма, веснянки, родимки, вітіліго і т.п. Деякі з них не несуть жодної загрози, а за деякими треба пильно спостерігати з моменту появи.

Відповідно, методів профілактики і терапії є ще більше, оскільки кожен випадок унікальний, а також можуть застосовуватись різні методики одночасно. Тому радимо всі питання стосовно пігментації обговорювати на індивідуальній консультації з лікарем-дерматологом.

Останні записи