Тестостерон: все, що вам потрібно знати

тестостерон
20
Вер 21

Хоч тестостерон і перекладається як “чоловіча сила”, у жіночому організмі він теж повинен бути! А от норма його змінюється від віку жінки, фази менструального циклу і навіть часу доби.

Тестостерон у жінок виробляється яєчниками і наднирниками. А попередником тестостерону є холестерин. Тому при аналізі гормонального статусу ми часто призначаємо ліпідограму, де дуже важливим є оцінка співвідношення “хороших” і “поганих” жирів. Тож при незбалансованому харчуванні з надлишком жирів ймовірніше за все рівень тестостерону у жінки буде підвищеним.

Тестостерон має багато фракцій в організмі (тестостерон зв’язаний з глобуліном, вільний тестостерон, дигідротестостерон, естрадіол…) і при визначенні вашого гормонального статусу, важливо подивитись на всі ці фракції.

За що відповідає тестостерон в організмі жінки?

Якщо дивитись з точки зору дерматокосметології – за роботу сальних залоз, регуляцію потовиділення, статеве оволосіння, має вплив на волосяний фолікул, на нашу жирову тканину. Якщо в загальному – за обмінні процеси, розвиток кісток і ріст, м’язеву масу, а також зменшує ризик серцево-судинних захворювань, впливає на нервову систему (підвищує нашу стресостійкість, витривалість…) А ще цей гормон відповідає за статевий потяг як у чоловіків, так і у жінок.

До речі, психоемоційні перевантаження і хронічні стреси ведуть до підвищення тестостерону в крові. А оскільки жінка у сучасному світі почала часто брати на себе обов’язки і роль чоловіків, то і прояви гіперандрогенії (підвищення продукції чоловічих гормонів або підвищення локальної чутливості тканин до андрогенів) у сучасних жінок зараз трапляються досить часто.

Що таке гіперандрогенія?

Це стан гормонального дисбалансу у жінок, коли яєчники та наднирники починають продукувати надмірну кількість чоловічих гормонів або підвищується локальна чутливість наших тканин до них. В першому випадку ми можемо побачити лабораторні зміни рівнів наших гормонів.

Пам’ятаємо, що гормони необхідно здавати в певний період менструального циклу, тому найкраще за призначенням гормональної панелі звернутись до вашого гінеколога або до нас.

Другий стан часто не має лабораторних змін. При нормальному рівні андрогенів наші тканини (волосяні фолікули, сальні залози, жирова тканина, серцево-судинна система) мають підвищену чутливість рецепторів до андрогенів. Це стан майже завжди можна виявити клінічно (по існуючим проблем і розладам). Як? Дерматологічно – прояви акне, алопеції, гірсутизму, себореї. Гінекологічно – синдромом полікістозу яєчників, розладами овуляції, безпліддям, невиношуванням вагітності.

З обома формами гіперандрогенії можна працювати. З чого почати? З консультації!🤗

Останні записи